Amerika nem vacakol: súlyos lépésre vette rá Panamát

2025. február 03. 13:34

Visszaszorítják a kínaiakat az amerikai dupla kontinensen, kezdve a világ egyik legfontosabb csatornájával.

2025. február 03. 13:34
null

Panama elnöke, José Raúl Mulino bejelentette, hogy nem hosszabbítja meg az ország 2017-es együttműködési megállapodását Kínával, amely a Pekingi vezetés globális infrastrukturális kezdeményezéséhez, az Egy övezet, egy út programhoz kapcsolódott – tájékoztat a Fox News

A döntés Marco Rubio amerikai külügyminiszter látogatását követően született meg, melynek során Donald Trump elnök korábbi aggodalmát fejezte ki Kína növekvő befolyása miatt a stratégiai jelentőségű Panama-csatorna felett. 

Mulino elnök hangsúlyozta, hogy a 82 kilométeres csatorna feletti panamai szuverenitás változatlan marad, ugyanakkor az ország inkább az Egyesült Államokkal kíván szorosabb gazdasági és infrastrukturális együttműködést kialakítani. 

„Úgy gondolom, ez a látogatás lehetőséget nyit arra, hogy új kapcsolatokat építsünk ki, és növeljük az amerikai befektetéseket Panamában” – mondta Mulino a Rubio-val folytatott megbeszélések után.

Ezt is ajánljuk a témában

Új világ

Donald Trump nagy tervekkel kezdi meg második ciklusát, és ezúttal mindent meg fog tenni, hogy olyan örökséget építsen, amit nem tud lerombolni a következő elnök.

Marco Rubio – aki korábban Florida szenátora volt, mielőtt Trump külügyminiszterré nevezte ki – kijelentette, hogy csapata készen áll az amerikai érdekek előmozdítására. 

Az Egyesült Államok nem hagyhatja, és nem is fogja hagyni, hogy a Kínai Kommunista Párt egyre nagyobb befolyást gyakoroljon a Panama-csatorna térségében”

 – írta Rubio egy bejegyzésben. Donald Trump már korábban kifogásolta, hogy Kína jelentős befolyással bír a csatorna működésére. 

A Panama-csatorna az Egyesült Államok által épült és 1914-ben készült el, de az 1977-es Carter-Torrijos szerződés értelmében 1999-ben visszakerült Panamának. Trump azonban az elnöki ciklusa alatt ismét napirendre vette az amerikai tulajdonjog visszaszerzését.

Az amerikai kongresszus republikánus tagjai nemrégiben benyújtották a Panama-csatorna visszavásárlásáról szóló törvényjavaslatot, amely lehetővé tenné az amerikai kormány számára, hogy tárgyalásokat kezdeményezzen Panama kormányával a csatorna újbóli megszerzéséről. 

Dusty Johnson republikánus képviselő szerint Kína növekvő jelenléte a csatorna körül nemzetbiztonsági fenyegetést jelent.

 „Trump elnök helyesen látja, hogy az Egyesült Államok számára kulcsfontosságú a Panama-csatorna visszaszerzése” – mondta Johnson. 

A törvényjavaslat értelmében az amerikai elnök és külügyminiszter kapna felhatalmazást a hivatalos tárgyalások lebonyolítására. A külügyminisztérium becslései szerint a csatornát használó hajók 72 százaléka amerikai kikötőkbe tart vagy onnan érkezik, ami tovább növeli az infrastrukturális és geopolitikai jelentőségét.

Ezt is ajánljuk a témában

A csatorna stratégiai fontossága nem csupán gazdasági szempontból meghatározó, hanem katonai szempontból is. Az amerikai parti őrség és a védelmi minisztérium számára létfontosságú az akadálytalan átkelés, hiszen a csatorna alternatívája az, hogy a hajók több mint 12 000 kilométert kellene kerüljenek Dél-Amerika körül. 

„Évente több mint 10 000 hajó halad át a Panama-csatornán, ami milliárdos bevételt jelentene az Egyesült Államok számára” – közölte Johnson hivatala. Rubio látogatása során azonban nemcsak a csatorna jövője, hanem az illegális migrációs hullám megfékezése és az amerikai vállalatok számára biztosított tisztességes piaci verseny is napirendre került. Az amerikai külügyminisztérium egyelőre nem kommentálta a fejleményeket.

Nyitókép: MARTIN BERNETTI / AFP

 

Összesen 38 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
klara1-68
2025. február 03. 23:45
Újabb pont Trump elnök javára.
NokiNokedli
2025. február 03. 17:52
Most akkor ez azt jelenti, hogy kitiltották a csatornáról a kínai hajókat? És ha panamai zászló alatt hajózik a kici kínai?
Karvaly
2025. február 03. 16:57
A Kínában megtermelt érték több, mint 5 billió dollár - ezzel több, mint az őt követő négy-öt ország össztermelésének értéke (amik közül csak az egyik az USA) Történelmi tapasztalat, hogy hosszú távon a termelési képesség dönti el, hogy ki az aktuális nagyhatalom. Az USA-nak nagyon kell kapaszkodnia, ha vissza akar kerülni az élre. És az ő szemszögükből nézve kimondottan rossz döntés volt, hogy éket vertek Németország és Oroszország közé, ezzel Kína felé tolták Oroszországot. Persze az oroszok és a németek is kimondottan arrogánsak tudnak lenni, nekünk itt igazából az se lenne jó, ha egy orosz-német tengely dominálná Európát.
21 gramm
2025. február 03. 15:37
Mi az hogy "az amerikai dupla kontinensen" ?????
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!